Aktualności
Niniejszy przewodnik opracowany został w oparciu o „Dobre praktyki w gospodarstwach mleczarskich”, przewodnik opracowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa i Międzynarodową Federację Mleczarską, „Zasady bioasekuracji gospodarstwa rolnego utrzymującego bydło” opracowane przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Ostrołęce oraz wytyczne Głównego Lekarza Weterynarii odnośnie zasad bioasekuracji gospodarstw utrzymujących zwierzęta w odniesieniu do ochrony przed pryszczycą (ang. FMD – foot and mouth disease).
Wytyczne opisane w przewodniku stanowią zbiór dobrych praktyk i zasad ochrony biologicznej zwierząt, które od lat 60-tych XX wieku są rozwijane i ulepszane i które w krajach wysoko rozwiniętych stanowią minimalne standardy utrzymania zwierząt gospodarskich.
PRAKTYCZNY PRZEWODNIK BIOASEKURACJI (PDF)
7 kwietnia br. w siedzibie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Zielonej Górze odbyło się posiedzenie Sztabu Kryzysowego z udziałem Wojewody Lubuskiego, Lubuskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii oraz przedstawicieli służb mundurowych: Krajowej Administracji – Skarbowej, Policji, Straży Pożarnej, Inspekcji Transportu Drogowego i Straży Granicznej.
Działania lubuskich służb mają związek z ogniskami pryszczycy na Węgrzech i w Słowacji.
Ustalenia: Każdy transport zwierząt przejeżdżający przez przejścia graniczne w Olszynie i Świecku (tam przejeżdża większość transportów) będzie zatrzymywany do kontroli.
Każdy transport zwierząt z Węgier oraz Słowacji będzie podlegał dezynfekcji.
Na pozostałych lubuskich przejściach granicznych będą prowadzone wyrywkowe kontrole transportów zwierząt.
Inspekcja Weterynaryjna bada także dziką zwierzynę. Po odstrzale badane są dziki, jelenie oraz daniele.
Nie odnotowano żadnego przypadku zakażenia pryszczycą.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
1 kwietnia br. odbyło się kolejne, 3-etapowe posiedzenie sztabu kryzysowego, koordynującego działania prewencyjne MRiRW, związane z zagrożeniem wystąpienia wirusa pryszczycy na terytorium RP. Podkreślamy, że Polska nadal jest krajem, w którym nie stwierdzono wirusa pryszczycy, a intensyfikacja działań prewencyjnych MRiRW związana jest z zagrożeniem transmisją wirusa z krajów sąsiednich, gdzie choroba występuje. Przypominamy także, że zachorowania na pryszczycę u ludzi są sporadyczne, a choroba nie powoduje zagrożenia życia człowieka.
Posiedzenie sztabu kryzysowego - 3 etapy:
- Posiedzenie sztabu kryzysowego w siedzibie MRiRW pod przewodnictwem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego.
- Zagrożenie pryszczycą jednym z tematów podczas wczorajszego posiedzenia Rady Ministrów.
- Sztab kryzysowy w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) - spotkanie wiceministra Stefana Krajewskiego z wiceministrem Pawłem Bejdą (MON) oraz dowódcami służb mundurowych z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generałem Wiesławem Kukułą na czele.
Najważniejsze ustalenia z dnia 1.04.2025 r.:
- W działania prewencyjne oraz w usuwanie skutków pryszczycy w razie jej ewentualnego wystąpienia zaangażują się funkcjonariusze służb mundurowych podległych MON i Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), m.in. wojska, straży pożarnej, służby granicznej i policji.
- Rozważane jest kolejne ograniczenie liczby przejść granicznych, przez które transporty zwierząt mogą wjeżdżać do Polski, a wzmożone kontrole w wyznaczonych przejściach będą prowadzone we współpracy ze służbami weterynaryjnymi. Połączone patrole będą skuteczniej egzekwować obowiązujące restrykcje.
- Przypominamy: wojewodowie mają prawny obowiązek wskazywania miejsc przechowywania padliny.
- Wzmożone kontrole prowadzone są nadal przejściach granicznych i lotniskach. W celu skutecznego blokowania transportu wątpliwych towarów w kontrole włączone są zespoły z wyszkolonymi psami.
Pryszczyca u ludzi - ważne informacje:
- Zachorowania na pryszczycę u ludzi są sporadyczne. Najczęściej dochodzi do nich podczas trwania epizootii u bydła.
- Do zakażenia może dojść w wyniku spożywania surowego mleka i bezpośredni kontakt ze zmianami skórnymi chorych zwierząt, np. podczas dojenia.
- Okres inkubacji wynosi kilka dni.
- Głównym objawem są bolesne pęcherzyki na wargach, dziąsłach, policzkach i brzegach języka, rzadziej na skórze dłoni stóp, twarzy, spojówkach. Zmianom mogą towarzyszyć objawy ogólne w postaci gorączki, bólu głowy, osłabienia, trudności w połykaniu czy ślinotoku.
- Z reguły dochodzi do samowyleczenia, a pełny powrót do zdrowia następuje po 1-2 tygodniach.
Strona 1 z 15