1 kwietnia br. odbyło się kolejne, 3-etapowe posiedzenie sztabu kryzysowego, koordynującego działania prewencyjne MRiRW, związane z zagrożeniem wystąpienia wirusa pryszczycy na terytorium RP. Podkreślamy, że Polska nadal jest krajem, w którym nie stwierdzono wirusa pryszczycy, a intensyfikacja działań prewencyjnych MRiRW związana jest z zagrożeniem transmisją wirusa z krajów sąsiednich, gdzie choroba występuje. Przypominamy także, że zachorowania na pryszczycę u ludzi są sporadyczne, a choroba nie powoduje zagrożenia życia człowieka.

Spotkanie z dowódcami służb mundurowych (fot. MRIRW)

Posiedzenie sztabu kryzysowego - 3 etapy:

  1. Posiedzenie sztabu kryzysowego w siedzibie MRiRW pod przewodnictwem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego.
  2. Zagrożenie pryszczycą jednym z tematów podczas wczorajszego posiedzenia Rady Ministrów.
  3. Sztab kryzysowy w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) - spotkanie wiceministra Stefana Krajewskiego z wiceministrem Pawłem Bejdą (MON) oraz dowódcami służb mundurowych z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generałem Wiesławem Kukułą na czele.

Najważniejsze ustalenia z dnia 1.04.2025 r.:

  • W działania prewencyjne oraz w usuwanie skutków pryszczycy w razie jej ewentualnego wystąpienia zaangażują się funkcjonariusze służb mundurowych podległych MON i Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), m.in. wojska, straży pożarnej, służby granicznej i policji.
  • Rozważane jest kolejne ograniczenie liczby przejść granicznych, przez które transporty zwierząt mogą wjeżdżać do Polski, a wzmożone kontrole w wyznaczonych przejściach będą prowadzone we współpracy ze służbami weterynaryjnymi. Połączone patrole będą skuteczniej egzekwować obowiązujące restrykcje.
  • Przypominamy: wojewodowie mają prawny obowiązek wskazywania miejsc przechowywania padliny.
  • Wzmożone kontrole prowadzone są nadal przejściach granicznych i lotniskach. W celu skutecznego blokowania transportu wątpliwych towarów w kontrole włączone są zespoły z wyszkolonymi psami.

Pryszczyca u ludzi - ważne informacje:

  • Zachorowania na pryszczycę u ludzi są sporadyczne. Najczęściej dochodzi do nich podczas trwania epizootii u bydła.
  • Do zakażenia może dojść w wyniku spożywania surowego mleka i bezpośredni kontakt ze zmianami skórnymi chorych zwierząt, np. podczas dojenia.
  • Okres inkubacji wynosi kilka dni.
  • Głównym objawem są bolesne pęcherzyki na wargach, dziąsłach, policzkach i brzegach języka, rzadziej na skórze dłoni stóp, twarzy, spojówkach. Zmianom mogą towarzyszyć objawy ogólne w postaci gorączki, bólu głowy, osłabienia, trudności w połykaniu czy ślinotoku.
  • Z reguły dochodzi do samowyleczenia, a pełny powrót do zdrowia następuje po 1-2 tygodniach.